,,Šlovinkite VIEŠPATĮ!"
(Ps 147.20)
Antrąjį sekmadienį po Kalėdų Lyduokių parapijos klebonas Artūras Stanevičius susirinkusiems maldininkams kalbėjo, kad Kalėdos su visu savo švelnumu, gražiomis giesmėmis, šypsenomis ir gerais linkėjimais yra tik Velykų prologas. Per Velykas kalbama apie Prisikėlimą, bet jau po to, kai buvo pereita per kančią ir kryžių. Šia prasme negalima Kalėdų atskirti nuo Velykų: pirmosios yra būtina antrųjų prielaida, antrosios - planuota pirmųjų pasekmė. Norėdamas parodyti savo meilę žmonėms jiems suprantama kalba, Dievas panoro tapti žmogumi, ir tai yra Kalėdos. Šio Įsikūnijimo tikslas – galimybė parodyti žmonėms savo meilę aukščiausia forma: atiduoti savo gyvybę už tuos, kuriuos myli. Taip ateina Velykos.
Pagalvojus apie tai, mintys kyla į svaiginančias aukštumas: Dievas, Amžinasis, Visagalis, tampa žmogumi, kad galėtų mirti. Ne mažiau stulbina dar vienas išsireiškimas. Kalbėdamas apie kūnu tapusį Žodį, Jonas priduria: „Visiems, kurie jį priėmė, jis davė galią tapti Dievo vaikais – tiems, kurie tiki jo vardą, kurie ne iš kraujo ir ne iš kūno norų ir ne iš vyro norų, bet iš Dievo užgimę“. Priėmimas, t. y. tikėjimas Žodžiu, tapusiu žmogumi, reiškia kitokio gyvenimo dovaną. Čia kalbama ne tik apie žmogišką, gyvenimą, kuris reiškia gimimą iš žemiškųjų tėvų. Šią dovaną, mums sunku net nusakyti. Tai gyvenimas, kuris vyksta kitose erdvėse, kitomis kryptimis; tai dvasinis gyvenimas, sakytume, šventųjų, žinomų ir nežinomų, gyvenimas. Jį mes galime išgyventi jau šiame pasaulyje, nors ir su šio pasaulio ribotumais, o paskui pajausti jo pilnatvę būsimajame pasaulyje. Šio gyvenimo, kaip rodo Evangelija, niekas negali nusipirkti ar rasti pats, nes jis yra tik dovana, kurią Dievas dovanoja tikintiems Jo Sūnų.
Jei tik mes jo norime, Dievas mums šį gyvenimą dovanoja, kaip žemiškasis tėvas dovanoja gyvenimą savo vaikams. Kitaip tariant, dvasiniu lygmeniu mus sukuria Dievas, ir dėl to Jis mums tampa Tėvu. Ne mažiau svarbu suprasti, kad šis gimdymas, kitaip nei tas, kuris mus atvedė į pasaulį, vyksta mums dalyvaujant, mūsų valia. Jis nėra mums primestas, bet mums siūlomas.
Klebonas priminė, kad ryt Trys Karaliai, arba Viešpaties Apsireiškimo šventė, švenčiama sausio 6 dieną, yra viena svarbiausių krikščionių švenčių, mininčių išminčių apsilankymą pas kūdikį Jėzų.
Tai diena, kai pagal Evangeliją trys išminčiai iš Rytų, sekdami žvaigždę, atkeliavo į Betliejų pagerbti gimusio Jėzaus kaip Mesijo ir padovanojo jam simbolines dovanas – auksą, smilkalus ir miros. Ši šventė krikščioniškoje tradicijoje simbolizuoja Dievo apsireiškimą ne tik žydams, bet ir visam pasauliui, įskaitant pagonis, nes išminčiai buvo ne žydai, o pagonys iš tolimų kraštų.
Trys Karaliai dažnai vadinami ir Rytų išminčiais yra Kasparas, Merkelis (Melchioras) ir Baltazaras. Šie vardai nėra paminėti Biblijoje, bet buvo priskirti vėlesnėse krikščioniškose tradicijose. Išminčiai atkeliavo sekdami švytinčią Betliejaus žvaigždę, kuri vedė juos link kūdikio Jėzaus.
Šventė pabrėžia Dievo apsireiškimą žmonijai per Jėzaus gimimą. Tai yra Kristaus atskleidimo pasauliui šventė, kai Jėzus buvo pripažintas ne tik žydų, bet ir kitų tautų išganytoju. Išminčių kelionė ir jų nusilenkimas kūdikėliui Jėzui simbolizuoja, kad Jėzus yra visų tautų ir viso pasaulio karalius bei Išganytojas. Todėl ši šventė pabrėžia krikščionybės visuotinę žinią, kuri skirta ne tik žydams, bet ir visoms pasaulio tautoms.
Trijų Karalių dovanos – auksas, smilkalai ir mira – simbolizuoja Jėzaus karališkumą, dieviškumą ir kančią, o užrašas virš durų yra kaip malda už šeimos, gyvenančios tuose namuose, apsaugą, sveikatą ir klestėjimą.
Pašventinta kreida užrašymą ant durų +K+M+B 2025 dera palydėti malda:
Trys išminčiai: Kasparas, Merkelis (Melchioras) ir Baltazaras sekė paskui žvaigždę, ieškodami Mesijo. Tegul Kristus palaimina mūsų namus ir pasilieka su mumis per visus metus. Tegul visi, kurie aplankys mūsų namus šiais metais, džiaugiasi radę Kristų, įsikūnijusį Dievo Žodį, gyvenantį tarp mūsų. Tegul mes Jį seksime ir pasitarnausime Jam per kiekvieną, kurį sutiksime. Dabar ir per amžius. Amen.
Kitos galimos maldos:
Mylintis Dieve, palaimink šiuos namus. Tegul mes būsime palaiminti sveikata, širdies gerumu, malonumu ir Tavo valios vykdymu. Prašome per Kristų, mūsų Viešpatį. Amen.
Dievas yra meilė, ir kas pasilieka meilėje, tas pasilieka Dieve, ir Dievas pasilieka jame. Kristus, Dievo įsikūnijimas, apsireiškia toje meilėje ir rūpestyje, kurį mes parodome vienas kitam savo kasdieniame gyvenime. Amen.
Nuotraukos Jūratės Purlienės
Lyduokių Šv. arkangelo Mykolo parapijos informacija